Extra-curricular

 

The following morning, lunchtime and after school activities are available for pupils.
The column headings are:

ACTIVITY VENUE TIME PEOPLE RESPONSIBLE

 

MONDAY

Lunch Time Activities

Homework Club F20 1.20 – 1.50 Mrs Wood
Junior Choir (S1/S2) Music Department 1.20 – 1.50 Mrs Thomson
Volleyball Games Hall 1.20 – 1.50 Mr Jappy
Senior Strength & Conditioning Activities Room 1.20 – 1.50 Mr Wallace

 

After School Activities

Duke of Edinburgh’s Award* F15/Assembly Room 4.05 – 6.15 Mr Willox/Mr Donald
School Show Rehearsals Music Department 4.00 – 5.30 Mrs Forbes, Miss James, Miss Ritchie & Mr Haggerty
Staff Fitness Games Hall 4.15 – 5.00 Mr Donald

* Duke of Edinburgh’s Award group do not meet every Monday. Please see the DoE section on the school website for specific dates.

 

TUESDAY

Morning

Abs Class Activities Room 8.05 – 8.35 Mr Donald

 

Lunch Time Activities

Homework Club F20 1.15 – 1.50 Mrs Wood
Art Catch Up Club Art Department 1.05 – 1.55 Mrs Redpath
Table Tennis Activities Room 1.20 – 1.50 Mr Jappy
Play Unified Club Games Hall 1.20 – 1.50 Stacey J and PE Dept
Badminton Games Hall 1.20 – 1.50 Mr Wallace

 

After School Activities

Basketball (S1-6) Games Hall 4.00 – 5.00 Shannon M. and Miss Guthrie
School Show Rehearsals Music Department 4.00 – 5.30 Mrs Forbes, Miss James, Miss Ritchie and Mr Haggerty

 

WEDNESDAY

Lunch Time Activities

Homework Club F20 1.30 – 1.50 Mrs Wood
S1/S2 Drama Club Drama Studio 1.20 – 1.50 Miss James
Dance Activities Room 1.20 – 1.50 Cassandra W, Simone T, Miss Davidson
Gymnastics Games Hall 1.20 – 1.50 Stacey J and Miss Malone

 

After School Activities

Orchestra Music Department 3.00 – 3.30 Mrs Forbes
S1 to S4 Netball Games Hall 3.00 – 4.00 Active Schools
Girls Football Outside 3.00 – 4.00 Miss Malone

 

THURSDAY

Lunch Time Activities

Homework Club F20 1.20 – 1.50 Mrs Wood
Senior Choir (S3-S6) Music Department 1.30 – 1.50 Mrs Forbes
Photoshop Club G3 (D&T Computer Suite) 1.05 – 1.55 Mrs Redpath
Pi / Maths Club F9 1.30 – 1.55 Mr Willox
Tennis Games Hall 1.20 – 1.50 David T and Mrs Walkden
Boys Only Fitness Activities Room 1.20 – 1.50 Scott K and Mr Wallace

 

After School Activities

School Show Rehearsals Music Department 3.00 – 5.30 Mrs Forbes, Miss James, Miss Ritchie & Mr Haggerty

 

FRIDAY

Lunch Time Activities

Chess Club T13 1.20 – 1.50 Miss Davidson
S1/S2 Indoor Football Games Hall 1.20 – 1.50 Bradley P and Mr Donald
Girls Only Session Activities Room 1.20 – 1.50 April M and Miss Malone

 

After School Activities

Debating Club T20 3.00 – 4.00 Amber T and Mr Warrender

 

 

Further Opportunities

Library Club Details here: BODA library web page
Young Enterprise As arranged Mrs McWilliam (Biology)
S5 Peer Helping F21 Break & Lunch Mrs Johnston (Pupil Support)
S6 Peer Helping F21 As arranged Mrs Johnston (Pupil Support)
Student Council As arranged Miss Davidson/Mrs Walkden/Mrs Constable
Fit 4 Girls PE Department As arranged PE Department
U13s/S1 Football Team) PE Department As arranged Sam M and Mr Donald
U14s/S2 Football Team) PE Department As arranged Kelvin M. and Mr Donald
U15s/S3 Football Team) PE Department As arranged Bradley P and Mr Jappy
Sports Coaching (volunteering) PE Department As arranged Active Schools/PE Department
Sky Sports Living for Sports PE Department As arranged PE Department
Sports Council PE Department As arranged PE Department

 

Comments are closed